Spanie na letisku a ako ho zvládnuť

Odlet o siedmej ráno a letisko vzdialené hodinu od centra. Nečakaná búrka a niekoľkohodinové meškanie letu. Občas sa tomu človek jednoducho nevyhne – spanie na letisku je najrozumnejšou voľbou. Dá sa to však naozaj nazvať spaním?

spanie na letisku

Tesne pred psychickým zrútením a kómou. Tip č. 1 : neignoruj prievan ani dvere z ktorých sa každých 30 sekúnd dovalí studený vietor

Aj keď je noc na letisku poslednou voľbou pri plánovaní dovolenky, skutočne to nemusí byť katastrofa pokiaľ sa na to vieš pripraviť. Stačí len trochu zdravého rozumu a informácií.

1. Dá sa na letisku vôbec ostať?

Letisko nie je nocľaháreň. Aj keď ťa z väčšiny letísk nikto reálne nevyhodí, ochranka z teba nebude nadšená. Zisti si čo najviac informácií o letisku, na ktorom chceš prenocovať. Perfektným pomocníkom je sleepinginairports.net kde si vieš nájsť všetko potrebné. Na letisku v Budapešti určite nebudeš mať žiaden problém, no ak odlietaš z benátskeho letiska Treviso je dobré vedieť vopred, že okrem lietadiel tam skutočne nič nie je. 

2. Preskúmaj terén

Čo môže byť horšie ako cestovať posledným metrom na letisko a zistiť, že je zavreté? Nedostatok miest, všade prievan a hluk? Môžeš mať letisko preštudované zhora zdola, ale pokiaľ prídeš neskoro v noci (najmä v letnej sezóne) je veľká šanca, že solídne miesto nenájdeš. Choď na letisko skôr, prejdi sa po všetkých termináloch a nájdi si miesto ďaleko od dverí, prievanu a najlepšie aj hluku.

spanie na letisku

3. Bez nočných môr

Ľahnúť si ku skupinke bezdomovcov nie je na niektorých letiskách nič nezvyčajné, preto sa dívaj pozorne ku komu ideš. Najlepšie je držať sa blízko iných cestujúcich, keďže ich záujmy sú také isté ako tvoje – spať! Neunikaj bezpečnostným kamerám, práve naopak. Zaspávať sa ti bude o čosi lepšie ak vieš, že na teba niekto celý čas dohliada.

Batožinu si na noc môžeš nechať v úschovni batožiny ak ju letisko má, alebo sa k nej jednoducho pritúliť. Zipsy od tašky nasmeruj k stene, k zemi alebo k telu. Nohami sa prepleť o tašku alebo si ju daj pod hlavou. Dôležité je nájsť si takú pozíciu, aby si sa prebral ak by sa niekto okolo teba motal. A doklady maj samozrejme vždy pri sebe.

4. Hlavne pohodlne

Na letisku je väčšinou chladno – dobre sa obleč, maj so sebou nejakú deku alebo bundu, pohodlné nohavice vedia tiež urobiť zázraky a hlavne maska na oči a štuple do uší. Nezabudni si nastaviť budík no tiež vraj funguje ak sa oblepíš papierikmi ,,Prosím zobuďte ma o …” Na niektorých letiskách ťa môže ráno zobudiť ochranka, aby si nezavadzal.

IMG_20170912_041422-01

5. Mysli dopredu

V noci bývajú obchody na letisku zavreté. Ak ešte uviazneš na príletovej či odletovej hale pred bezpečnostnou kontrolou, k stravovacím zariadeniam ani nebudeš mať prístup (napríklad letisko v Budapešti). Vezmi si so sebou jedlo a vodu. A posledný tip na záver ak cestuješ sám – NIKDY nenechávaj svoju batožinu opustenú na letisku, aj keď si chceš odbehnúť len na záchod. Iba ak máš chuť stráviť pár hodín s protibombovou jednotkou 🙂

spanie na letisku
spanie na letisku

Keď nie je miesto, tak si ho proste urob! 😀

Ak si uviazol na letisku kvôli zlému počasiu, letisko sa ti bude snažiť spríjemniť tvoje čakanie. Základom sú poukazy na jedlo no v lepších prípadoch má letisko aj skladacie postele, vanúše a prikrývky.

Ak je spanie v hale neprijateľné alebo máš proste chuť na niečo pohodlnejšie, vyskúšaj biznis salónik. Zvykne ich byť na letiskách hneď niekoľko a po zaplatení jednorázového poplatku ťa čakajú pohodlné kreslá, občerstvenie, wifi a občas dokonca i sprchy. Ak však vyzeráš ako utečenec z Woodstocku, pravdepodobne ti pri vstupe povedia že majú plno.

Občas proste lacná letenka znamená skorý čas odletu a spanie na letisku. Urob si z toho zážitok a uvidíš, že je to celkom sranda! A ušetríš aj pár eur.

A čo ty? Aké máš skúsenosti s letiskami?

Zdieľaj, lajkuj a dobrú nikým nerušenú noc 🙂

0Shares
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *