Prečo skúsiť Couchsurfing?

Na prednáške v Poprade ste sa ma pýtali, čo je to Couchsurfing a ako to funguje. Ak teda ešte nemáš účet, alebo nevieš čo všetko sa s ním dá robiť, čítaj ďalej.

"Open your mind, open your home, open the world."
Couchsurfing

Couchsurfing skutočne nie je len webová stránka. Couchsurfing je komunita. Komunita cestovateľov a ľudí s otvorenou mysľou. Ľudí, ktorí ti otvoria nie len svoj domov, ale aj svet.

A to je hlavná myšlienka celého projektu.

Presne ako to opisujú v úvodnom videu – Couchsurfing je o ľuďoch, o zážitkoch, o jedinečnosti. Nie je to nocľah zdarma, super hostel kde si hodím veci a idem do mesta. Je to o nových priateľstvách, o pomoci, o zdieľaní a spoznávaní kultúr. O zdieľaní tvojho sveta s inými. Preto je dôležité, akého hostiteľa alebo hosťa si vyberieš.

- Dôležitý je profil -

Na Couchsurfingu som od roku 2012. Predstav si, ako tvoja 19 ročná dcéra príde s textom ,,Môže u nás prespať nejaký chlapík z Ameriky? Učí angličtinu v Poľsku, ide na výlet na Slovensko a nemá kde ostať.” Dodnes som prekvapená, že moji rodičia súhlasili a dokonca i moja mladšia sestra bola ochotná spať jednu noc v obývačke – nechali sme mu celú našu izbu. Anglicky som vtedy vedela len ja a mala som čo robiť – ,,Povedz mu že uvarím bryndzové halušky, jedol ich už?” kričala mamka z kuchyne. ,,Aký je život v Amerike?” čakal na odpoveď s rozžiarenými očami otec.

Pre všetkých to bol zážitok. A aj pre Andyho, keďže ho privítala nielen celá rodina, ale aj 9 zvierat. Ako sa vraví, dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. So sestrou sme Andymu ukázali celé mesto. Ukázali sme mu časť svojho sveta, a on nám porozprával o tom svojom. 

- Zbieraj, dávaj a čítaj referencie! -

Couchsurfing sa, pre mňa osobne, posunul na celkom iný level v ďalších mesiacoch – našla som izbu na celé leto! Samozrejme, v tomto prípade sme sa dohodli na nájme, ale všetko to prebiehalo v priateľskom štýle formou dohody, bez zbytočných úradných papierov a naťahovačiek s agentúrami. Bývali sme so Španielkou, Britom a Talianom, a naozaj, kombinácia to bola neskutočná! Duch myšlienky ,Share your life, ostal s nami po celé 2 mesiace. Už v prvý deň sme mali originál taliansku pizzu, španielsku Sangriu a britské pivo.

- Celé je to dobrodružstvo -

Konstantinos mi napísal v dobe, keď sme sa presťahovali v Manchestri do nového domu a nemali sme tam nič. Pod pojmom nič rozumej iba 2 nafukovacie matrace. A naozaj nič iné! Žiadna chladnička, gauč, sporák.. Napísala som mu, že ak mu podmienky nevadia, je vítaný. Povedal mi potom, že strecha nad hlavou a dobrá spoločnosť je všetko, čo človeku treba – a mal svätú pravdu. Konstantino už prešiel celý svet, väčšinou používal práve Couchsurfing, vďaka ktorému tiež spoznal svoju ženu.

 

- Zverejni svoje plány, otvor sa novým možnostiam -

Vďaka Couchsurfingu som tiež našla priateľov, ktorí pomohli v núdzi aj keď boli tisíce kilometrov ďaleko, ktorí inšpirovali, radili a zdieľali svoje skúsenosti aj dlho po našom stretnutí. Aby sa zas netváriť, že je to všetko sladké a milé, samozrejme, treba si dávať pozor a PORIADNE čítať profil a referencie! V Amsterdame sme druhú noc spali radšej v parku na tráve, než u nášho hostiteľa, ktorý si na úvod ešte aj opýtal 15€. Dostal 30€ a všetko to prefajčil v jeden deň. Nebolo možné existovať s človekom, ktorý bol až tak vysoko v kozme medzi jednorožcami.

Toto bol starý systém, ktorý sa však v každej krajine používal trochu inak. Zaručiť sa za niekoho si sa mohol, ak sa za teba už zaručili aspoň 3 ľudia, takže to bolo celkom náročné získať. Dnes sa to už nepoužíva a dôraz sa kladie na referencie, no odznak ostal.

Či už hľadáš, alebo ponúkaš gauč, dôležitá je komunikácia – zostať ľudský a otvorený novému. Hľadať môžeš aj na poslednú chvíľu – raz som poslala žiadosť, keď sme nastupovali do autobusu z Trieste do Zagrebu – keď sme o 3 hod vystúpili, Mateo na nás už čakal na stanici!!

V skratke:

 • za nocľah nič neplatíš
 • vytváraš nové priateľstvá
 • spoznáš mesto, krajinu i jej kultúru očami miestneho
 • hostiteľ ťa môže naučiť variť, hrať miestne hry alebo čokoľvek iné čo vie
 • aj ty jeho môžeš čokoľvek naučiť – ľudia sú väčšinou veľmi zvedaví a prejavujú skutočný záujem
 • netráviš deň sám, hostiteľ sa ti väčšinou venuje (aspoň toľko čo môže)
 • nahliadneš do života miestneho a užiješ si tak viac autentickosť krajiny
 • môžeš cvičiť svoje jazykové schopnosti
 • miestny ti môže ukázať miesta a dopriať ti zážitky, ktoré nenájdeš v žiadnom sprievodníku
 • môže sa stať, že dostaneš celú izbu pre seba alebo ostaneš v mega nádhernom dome, čo bude samo o sebe zážitok

 • si závislý od hostiteľa (pravdepodobne ti nedá kľúče od bytu)
 • nemal by si si vytvárať iba svoj program – musíš sa prispôsobiť
 • patrí sa pozvať hostiteľa aspoň na pivo alebo mu niečo uvariť – čo občas môže vyjsť pekne draho ak si človek nedá pozor
 • treba dávať pozor na referencie, profil, fotky a riadiť sa vnútorným pocitom – nejde ani tak o zlých ľudí ako o to, že nie každý nám vyhovuje – musíme nájsť niekoho, u koho sa budeme cítiť príjemne
 • správy treba pravidelne kontrolovať (je aj mobilná aplikácia) pretože hostiteľ nám môže ponuku na poslednú chvíľu zrušiť – stalo sa mi v Paríži

Aj keď som Couchsurfing už dlho nevyužila, keďže momentálne cestujem iným štýlom a sama nemám najlepšie podmienky, odporúčam ho všetkými desiatimi!

Tak nečakaj a vyskúšaj si to sám! 

0Shares
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *