Hľadali sme ich asi hodinu, kým nám v jednom bare oznámili, že Caracóis sú len v lete, a práve pred týždňom skončila sezóna. Vieš si predstaviť to sklamanie, keď sa tešíš na slimáky no skončíš iba s pivom..

1. Dať si k pivu aj Caracóis – malé slimáky

prečo sa musím vrátiť do Lisabonu
prečo sa musím vrátiť do Lisabonu

Akcia slimáky sa zrodila tak asi 0,5 sekundy po tom, čo som vošla do izby. Hostel v tomto nemá konkurenciu – ak cestuješ sám, nikdy nie si sám.

Grapes & Bites hostel (klik) má perfektnú lokalitu, kde ťa nočný život Bairro Alto rozhodne neminie. Máš blízko všade a za 3 noci som platila smiešnych 48€. V cene aj raňajky, o level vyššie než hostelová klasika – mňa úplne dostali ryžovým mliekom!  

2. Zúčastniť sa ďalšej konferencii

Najväčšou udalosťou pre mňa bola DNX konferencia – Digital Nomad Conference. V hale sa nás nazbieralo 400 ľudí z celého sveta a z každého rohu presakovala energia, motivácia a dobrá nálada. Pracovať online, nezávisle od lokality, môcť cestovať a v prvom rade robiť, čo ťa napĺňa a baví – v ten deň som uverila, že všetko na svete je možné!

prečo sa musím vrátiť do Lisabonu

Nedeľu a pondelok som mala celé pre seba – pri mojom štýle cestovania je to fakt dlho! Zviezli sme sa električkou číslo 28 cez celé mesto (lístok stojí 2.9€, odporúčam nastúpiť na Martim Moniz alebo Campo Ourique, celý deň je električka preplnená turistami a pokiaľ nesedíš, veľa neuvidíš).

prečo sa musím vrátiť do Lisabonu

Mesto ako také má obrovské čaro. Každá štvrť je pritom niečím iná. Rozhodne som však nechcela minúť kostol sv. Antona a jeho sochu. Podľa tradície si nájdeš nového (alebo lepšieho) partnera, ak sa ti podarí hodiť mincu do jeho knihy. Mincu sa mi tam našťastie podarilo dostať, no akosi nefunguje.

3. Hodiť ďalšiu mincu

4. Dať si belémske koláčiky

Belémska veža, ktorá chránila Lisabon pred nájazdmi lodí, sa náchádza len pár zastávok vlakom od centra. Okolie je rozhodne ideálne na poobedňajšiu prechádzku, avšak najsilnejším zážitkom sú belémske koláčiky – Pastéis de Belém. 

5. Naučiť sa surfovať

Na druhej strane rieky Tajo (z prístavu Cais do Sodré si za 15min na druhej strane, lístok stojí 1,25€) som mala namierené do Costa de Caparia – najdlhšia pláž v Portugalsku, má približne 30km! S neustálym vetrom, plytkým dnom a vlnami je rajom pre surferov a nachádza sa tu i množstvo surferských škôl.

6. Preskúmať časti mesta

Lisabon má množstvo štvrtí, ktoré sú diametrálne odlišné. Podarilo sa mi vidieť všetky najznámejšie za 3 dni, ale naozaj len zbežne.

Baixa – centrum, plné obchodíkov a celého diania

Chiado a Bairro Alto – najživšia čast Lisabonu, centrum nočného života, barov a reštaurácií

Alfama – najstaršia a natradičnejšia časť Lisabonu

Belém – nachádzajú sa tu najdôležitejšie pamiatky a monumenty mesta – must see!

Marquess of Pombal Square a Park of the Nations – moderné, nové štvrte plné obchodov. Park of the Nations bol vytvorený pre Lisbon World Exposition 1998 – okrem iného tu je i druhé najväčšie oceanárium v Európe

prečo sa musím vrátiť do Lisabonu
prečo sa musím vrátiť do Lisabonu

7. Povoziť sa metrom

Skutočne, nikde inde ma tak neuchvátili niektoré stanice metra ako v Lisabone. Možno je to trend v Portugalsku, keďže ani stanice Porta nesklamali. Človeku s klaustrofóbiou však neunikne, keď sa vo vláčiku pod zemou cíti príjemne!

Aby to ešte zhrnúť do čísel, letenka z Budapešti do Lisabonu bola najdrahšia, akú som v roku 2017 kúpila – 70€. Ubytovanie na 3 noci 48€ (Poslednú noc som spala na letisku, keďže odlet do Porta som mala o 7 ráno. Do jednej rána som však sedela v hostely 🙂 ) Metro stojí 1,4€ a vlak Košice – Budapešť 9€ = dokopy základné výdaje 130€ od piatka do utorka.

Väčšinou sa mi páčia všetky miesta, ktoré navštívim, ale je len málo miest, kam by som sa chcela vrátiť. Portugalsko je však pre mňa (zatiaľ) jasný víťaž.

Ak si ho ešte stále nenavštívil, tak nečakaj a plánuj dovolenku!

0Shares
0
Tags: ,