Už to viac nie je len o mne a mojich cestách – už sme dve a budeme traja.

Rok 2020 zmenil veľa, nie len preto, že na dlhú dobu pozastavil moju prácu turistického sprievodcu, ale hlavne preto, že čas išiel ďalej. Najhoršie, čo môžete dopustiť je zastať v čase a priestore. Čas je predsa to najcennejšie, čo máme a je dôležité využívať ho čo najlepšie, bez ohľadu na vonkajšie okolnosti.

Aké bude cestovanie v 2021? Trojmesačné zájazdy do juhovýchodnej Ázie to asi nebudú, čo však neznamená, že cestovanie padlo. Ak pochopíme impulz, ktorý nás volá do neznámych miest a krajín, zistíme, že ho vieme naplniť aj ľahšie, bližšie a predsa rovnako intenzívne.

Prvý člen mojej vlastnej rodiny

Aj v mojej domácnosti pribudlo Covid baby – kríženec z útulku Šťastné labky Fiľakovo, ktorý ku mne v januári prišiel na dočasnú opateru. Toto malé pol ročné šteňa malo jasnú úlohu – vytiahnuť ma von z bytu každý deň, pridať viac pohybu do mojich dní, užiť si všetku starostlivosť a pozornosť, ktorú som potrebovala venovať a spríjemniť mi dni priateľstvom a spoločnosťou. Verím, že žiadne stretnutie nie je náhodné. Ella zapadla do môjho režimu ako puzzle. Povahovo sme si sadli a už od prvých dní mi začala zrkadliť veci, na ktorých potrebujem sama pracovať – trpezlivosť, sústredenosť, zvedavosť. Ak je človek zvedavý, ale nesústredený a netrpezlivý, skáče od jednej veci k druhej, nič poriadne nedokončí a zanechá po sebe spúšť “pohodených vecí”. Presne ako šteňa, ktoré chce rýchlo všetko vidieť a oňuchať.

V magický dátum 22.02.2021 som požiadala o adopciu a k tomuto rozhodnutiu viedli týždne ťažkých úvah – pes je predsa záväzok na mnoho rokov, nie len na čas, kedy to nám príde výhodné. Jej zvedavá a priateľská povaha s veľkou ochotou učiť sa a skúšať nové veci ma presvedčila, že bude ideálny spoločník nie len na cesty po svete, ale aj cestu životom.

Čas je predsa to najcennejšie, čo máme a je dôležité využívať ho čo najlepšie, bez ohľadu na vonkajšie okolnosti.

2021 venovaný Slovensku

Posledné roky som veľmi intenzívne cestovala po Európe i Ázii. Milovala som neznáme a hlavne úplne odlišné miesta, aké poznáme doma. Fascinoval ma divoký svet Sri Lanky, chaos v Bangkoku a futuristická krása Singapuru. Keď sa ma však niekto opýtal, čo najkrajšie máme na Slovensku, strácala som sa pri odpovedi.

Preto bude rok 2021 rokom turistiky po Slovensku – a nie len takej obyčajnej. Odkedy som prešla španielske Camino de Santigo v 2018 som na ďalšej podobnej ceste nebola. V 2019 oficiálne otvorili aj slovenskú časť Camina a práve to sa stalo bodom môjho záujmu. Slovenské camino má približne 650km a trvá asi mesiac. Na takú cestu som síce pripravená, ale potrebujem na ňu pripraviť aj Ellu.

Pred oficiálnym štartom na túto mesačnú túru musíme nazbierať tak veľa skúseností, ako to len bude možné. Potrebujeme tráviť veľa času v prírode a hlavne trénovať a trénovať výcvik a poslušnosť.

A kto bude tretí člen?

Nikdy nie je neskoro plniť si svoje sny, no čím skôr tak spravíme, tým lepší a výživnejší pocit získame. Od roku 2016 som sa reálne pohrávala s myšlienkou života na kolesách. Môj bývalý priateľ sa ma vtedy opýtal “To chceš žiť ako bezdomovec?” a táto poznámka ma strašila roky – naozaj chcem žiť v karavane, zháňať vodu na hygienu, spať na parkoviskách či v prírode a vzdať sa všetkého domáceho komfortu? Áno aj nie!

Keď sa nás istá myšlienka drží príliš dlho, treba jej venovať pozornosť. Ja som myšlienku karavanu potláčala 5 rokov a stačilo! Rozhodla som sa, že urobím všetko, čo bude v mojich silách a obytné auto si postavím vlastnoručne! Samozrejme, auto samotné si radšej kúpim a postavím len tú obytnú časť .

Momentálne som v prípravnej fáze plnej knižiek, informácii, poznámok, plánov a tutoriálov. Postaviť si obytné auto nie je lacná záležitosť ani finančne, ani časovo, preto sa nikam neponáhľam a nechávam tomu voľný priebeh. Viem však, že takéto autíčko bude ideálnym parťákom pre mňa i Ellu na všetky cesty, ktoré povedú cez i mimo Slovenska.