Ela je mladá, dominantná slečna z útulku Šťastné labky Fiľakovo. A veruže má šťastné labky. Naše cesty sa preťali 20.01.2021, kedy som si ju s mojou najlepšou priateľkou vyzdvihla v Moldave. Keďže stále zúrila pandémia, cestou sme si pripravili príbeh pre policajtov, prečo odchádzame z okresu a kto sme 😀 Páčili sa mi tie adrenalínové zážitky kdekoľvek som v tom období šla. Nevedela som, aké bude pohlavie, veľkosť ani vek a z fotky sa tiež veľa nedalo vyčítať.

Verím, že žiadne stretnutie nie je náhodné. Ani čas ani spôsob, akým sa stretnú dve duše. S Ellou sme si padli do oka takmer instantne. Spočiatku som sa držala zámeru, že ju mám na dočasnú opateru a nemôžem si dovoliť mať psa. Ako zanietený cestovateľ som všade dostávala šokované otázky – A čo BUBO? Trávila som mesiace v zahraničí a veľmi mi to vyhovovalo. Vedela som, že chcem stále cestovať – ale bola som pripravená na zmenu.

Ella sa našla pri miestnej osade v Rimavskej Sobote asi 18.1. Označili ju teda ako “psa z osady”. Psy, ktoré sa od mala túlajú po vonku a žijú v extrémnych podmienkach (týranie zvierat v osadách je veľkým problémom na Slovensku, robia sa zásahy aj so sprievodom polície na odchyt týchto psov, útulkov však na tie počty máme málo) majú skutočnú divokú povahu. Keďže nikdy neboli poriadne socializované, pestujú si iba svoju divokú prirodzenú povahu. Každého psa bez ohľadu na vek môžete začať socializovať a “učesávať” jeho divokosť. Chce to ale veľa práce a skutočné pochopenie vášho psa. Ella však prišla s hygienickými návykmi, nemala žiaden strach a milovala malé deti. Mala už 5 mesiacov a vážila 8 kíl. Jej nadšenie z malých detí bolo pre ňu občas skľúcujúce – ušla by mi ak by bola pustená. V každej krajine v Európe sa stále dávajú živé darčeky, ktoré po mesiaci končia v najväčších mrazoch na ulici. Zdá sa, že aj Ella mala svoje prvé pekné Vianoce, aby ani o mesiac na to skončila pohodená pri osade s nádejou, že si poradí. Mala šťastie, ale tisíce psíkov po celom svete nie. Pes je divoký tvor, na ktorého musíte mať toľko trpezlivosti čo na dieťa. Premyslite si to poriadne!

Na oficiálne požiadanie o adopciu som si vybrala dátum 22.02.2021 🙂 Rozhodnutá som bola už niekoľko dní pred tým, ale pripravovala som na to aj okolie. Ella mi dokázala za mesiac ukázať nespočetne veľa vecí. Vonku som bola tak často, zrazu som sa musela hrabať v tráve, všade sa začali zjavovať chlpy, nevedela som s ňou komunikovať. Avšak vo vnútri som cítila, že to všetko presne tak má byť.

Trénujeme stále poslušnosť a robíme chyby, ale neustále sa vzdelávame a snažíme sa jedna druhú pochopiť.

Miluje loptičky a najnovšie ju baví skákať do vzduchu. Je malý provokatér, ale má svoje hranice hry. Hrýže veľmi rada, často a najlepšie jedlé – po byte sa mi váľajú 4 hovädzie kosti. Nemá problém s nikým a ničím, pokiaľ si teda nezmyslí inak. Bráni si svoje veci aj svojho vodcu.

Ellu najbližšie čaká turistika na západnom Slovensku a ak pôjde všetko dobre tak koncom leta slovenské Camino de Santiago. Bude poznať všetky lesy, údolia a mestá na Slovensku, ktoré nám budú lemovať cestu. Je veľmi aktívna a už teraz zvláda 15 kilometrov s prehľadom.

V najbližších rokoch, len čo sa nám podarí nájsť toho správneho – Naše obytné auto, sa budeme túlať za hranice toho, čo nám nohy dovolia. Bez nej by žiaden karavan nebol kompletný.