Čo môžem mať v príručnej batožine?

,,A čo si vlastne môžem zabaliť do príručnej batožiny?” je jedna z večných otázok, ktoré budeš určite počuť aspoň od jedného kamoša každý rok.

Cestovať len s jednou malou batožinou je šikovné i lacnejšie. Vedieť však, čo si zabaliť a zabaliť to kompaktne chce trochu praxe. O tom ako si do príručnej batožiny zbaliť všetko, som písala už v tomto článku. Otázkou ostáva – čo všetko si teda môžes vziať?

Všetko, čo si môžem zabaliť do príručnej batožiny a stále sa vojde do povolených rozmerov

Čo si môžem zabaliť do príručnej batožiny?

 • nožnice (nie dlhšie ako 6 cm)
 • nožnice so zaobleným hrotom (akokoľvek dlhé)
 • jednorázové žiletky (aj celý balík)
 • klieštiky na nechty
 • pinzetu
 • ihlice na pletenie
 • ihly na šitie
 • dáždnik
 • jeden zapaľovač alebo zápalky – mali by byť vo vrecku bundy a nie v taške, záleží však od letiska

V zásade si treba pamätať, že v príručnej batožine nesmie byť nič, čo by sa dalo použiť ako zbraň (slzný plyn, nôž, veľké nožnice, chemikálie, zápalné či vybuchujúce predmety..) a vo veľkom kufry, ktorý ide pod palubu lietadla, nesmie byť nič hodnotné, pretože v prípade straty batožiny či jej poškodenia ti poisťovňa ani letecká spoločnosť nič nepreplatí.

Elektronika

 • laptop
 • tablet
 • mp3
 • fén alebo žehlička na vlasy
 • cestovná žehlička
 • kamera a príslušenstvo
 • holiaci strojček
 • elektrická kefka (alebo sonická)
 • elektronická cigareta

Pri elektronike platí pravidlo, že všetky zariadenia musia byť nabité. Ak sa ti napríklad nepodarí zapnúť laptop na požiadanie pri kontrole, môžeš mať problém.

Pokiaľ ide o elektronické cigarety, najlepšie ich prepravovať bez náplne a zvlášť zabalené – zmenou tlaku v lietadle môžu fľaštičky a podobné nádobky pretekať. Elektronické cigarety by vždy mali byť v príručnej batožine a mnohé spoločnosti zakazujú prevoz e-cigariet vo veľkom kufri (pod palubou).

Množstvo elektroniky tiež nie je problém. Môžeš cestovať aj s dvoma laptopmi, pokiaľ sa vmestia do povolených rozmerov batožiny.

Minulý rok však US a UK zakázali prevoz laptopov  a iných elektronických zariadení v príručnej batožine z krajín severnej Afriky a Blízkeho východu. Je lepšie si vždy overiť podmienky krajín pri podobných letoch.

Lítiové batérie sú vo všetkých možných zariadeniach a mali by byť vždy v príručnej batožine. Rovnako tak náhradné batérie musia byť v príručnej batožine no sú limitované:

– max. 2 g lítia v batérii

– max. 100Wh jedna batéria (laptop ma približne 53Wh)

Všetky náhradné batérie musia byť správne zabalené v púzdrach alebo vreckách, aby nedošlo ku skratu.

 

Tekutiny a jedlo

Pri tekutinách je jasné pravidlo – max. 1 liter pričom jedna fľaštička nemôže byť väčšia ako 100ml a musí sa to vmestiť do jednej uzatvárateľnej tašky s max. rozmermy 20 x 20 cm. Medzi tekutiny patrí:

– voda, všetky nápoje

– tekuté i polotekuté potraviny ako med, sirup, džem

– kozmetika a toaletné potreby: krémy, mlieka, oleje, parfémy, líčidlá, make-up, lesk na pery.. (POZOR – farba na vlasy obsahuje peroxid, a chemikálie na palubu nesmú)

– spreje ako lak na vlasy, deodorant v spreji či pena na holenie

– pasty ako napr. zubná pasta

– gély

– roztok na šošovky

 

Pokiaľ cestuješ s dieťaťom, materské mlieko, sušené mlieko, prevarená voda (musí byť v detskej fľaši) a detská výživa nie je limitovaná – môžeš brať koľko potrebuješ.

Na lieky sa tiež vzťahuje pravidlo max. 100ml. Pokiaľ máš papierik od lekára kde je jasne uvedené, prečo potrebuješ lieky – napríklad krémy na atopický exzém – môžeš mať i väčšiu ako 100ml flaštičku.

Tabletky a vitamíny sú tiež povolené, no je lepšie ich mať v originálnom obale, než mať vo vrecku sáčok s 20 bielymi tabletkami (ale aj tak som už prešla).

Pokiaľ ide o jedlo, informácie sú rôzne a naozaj záleží od konkrétneho letiska, čo ti povolia. Oficiálne nie je okrem orieškov, keksov a suchého občerstvenia povolené nič. Ja som však z Budapešti letela už aj s rezňami, koláčom či plnenou paprikou.

Pri jedle však treba pamätať, čo sa už považuje za tekutiny – džem alebo med je tekutina. No napr. čokoláda s karamelom sa ráta ako tekutina, ale v skutočnosti ti asi nikto nebude pozerať na zloženie – previezla som asi tonu čokolád, všetky úspešne. Mäkký syr je vraj tiež zakázaný, pritom som ho úspešne dovážala z Francúzska.

Skutočne to záleží od nálady pracovníka, ktorý ti bude šmatrať v taške. Pamätaj si iba, čo sú tekutiny a aby si nepresiahol 100ml na kus a čo sa týka potravín, strč ich do tašky, neukazuj zbytočne čo nemusíš a buď pripravený rozdávať 🙂

Ak si berieš batoh, sleduj rozmery a mysli na to, že keď ho napcháš vecami, veľmi ľahko ho vieš zväčšiť o pár centimetrov, takže pozor na to! Ja používam 30 litrový batoh, ktorý je rozmermy menší než povolené maximum, no ako vidieť na obrázku, ,,nafuknúť,, ho viem tak či tak.

Ryanair

Wizzair

LOT

ČSA

Austrian Airlines

Turkish Airlines

Eurowings

Rozmer príručnej batožiny

40cm x 20cm x 25cm

40cm x 30cm x 20cm

55cm x 40cm x 23cm

55cm x 45cm x 25cm

55cm x 40cm x 23cm

55cm x 40cm x 23cm

50cm x 40cm x 23 cm (s BEST/BIZclass máš dve takéto batožiny)

maximálna hmotnosť

10 kg

10 kg

8 kg

8 kg

8 kg

8 kg

8 kg

ďalšie povolené tašky

iba s Priority & 2 Cabin Bags (Flexi, Flexi Plus, Family Plus) 55cm x 40cm x 20cm, max. 10 kg

 

iba s Wizz Priority 55cm x 40cm x 23cm

40cm x 35cm x 12cm

40 x 30 x 15 cm do 3kg (zahŕňa aj tašku z duty-free obchodov a neplatí pre LITE Economy)

40cm x 30cm x 10cm

iba Business Class má ďalšiu 55cm x 40 cm x 23 cm cm do 8 kg

40cm x 30cm x 10cm

Kozmetika/ tekutiny

plastová taštička s rozmermi 20cm x 20cm.
Maximálne 1l, jednotlivo v 100ml fľaštičkách

Môžeš ešte vziať

Ak cestuješ s bábätkom, môžeš mať neobmedzene množstvo mlieka, sušeného mlieka, sterelizovanej vody a detskej výživy.

taška s nákupom z duty-free obchodov
deka, kabát
niečo na čítanie
jedlo pre bábätko
barle

kočík, vozík /barle

Deti do 2 rokov cestujúce bez miesta (na kolenách rodiča) majú nárok na 1 batožinu do 10 kg s celkovými rozmermi 115 cm – neplatí ale pre LITE Economy triedu

taška s nákupom z duty-fre obchodov, jedlo pre bábätko, autosedačka, kočík (do 10kg)

kočík, autosedačka, vozík / barle

0Shares
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *