,,Najnudnejšia knižka, akú som v živote čítala!” varovala ma kamarátka, keď mi požičiavala knižku Pútnik z Compostely od Paula Coelha. Bola to v poradí druhá kniha o Camine a vedela som, že ju zhltnem za pár dní s nadšením. Len neveriacky krútila hlavou: ,,Máš divný vkus,” poznamenala.

Nespomeniem si na moment, deň ani udalosť, kedy som sa o Camine dozvedela prvý krát. Pravdepodobne to bol rok 2014, keďže v 2015 som začala čítať knižky a blogy. Myšlienka, že raz prejdem 800km pešo naprieč Španielskom sa so mnou odvtedy niesla.

Čo je vlastne to Camino de Santiago?

Camino de Santiago


Camino de Santiago (ang. Way of Saint James) alebo Svätojakubská cesta je sieť pútnických ciest, ktoré vedú k hrobu svätého Jakuba Staršieho do katedrály v Santiago de Compostela.

Púť do Santiaga začala od roku 812 nl., kedy tam objavili pozostatky Apoštola Jakuba. Tradične sa začína od dverí nášho domu a končí v Santiagu. Napriek tomu, že sieť ciest začína v mnohých krajinách Európy, najznámejšia je práve Francúzska cesta (označená na mape červenou), začínajúca v mestečku Saint Jean Pied de Port (790km).

Francúzska a Severná cesta (The French Way a Northern Way) sú v zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Camino de Santiago

Počet pútnikov každým rokom stúpa. Takmer polovica sa vydá na cestu z čisto náboženských dôvodov, no čoraz viac ľudí prichádza len na turistiku, či iba uniknúť zhonu každodenného života.

Verím, že všetko v živote sa deje v tom správnom okamihu, a tak aj moje Camino. Idem v auguste na Camino Francés (790km) – v mesiaci s najväčším počtom pútnikov (32 638 v roku 2017 len na Francúzskej ceste, 52 680 spolu) a s najväčšími teplotami (okolo 30°C).

Prípravy mám teda už v plnom prúde – o tom, čo si treba zbaliť a čo nechať doma vám porozprávam hneď, ako mi príde posledný balík s vecami 🙂

Celú moju cestu môžeš sledovať na mojom Instagrame – budem sa snažiť pridať 1 fotku denne. Odporúča sa nebrať si žiadnu elektroniku aby sa človek skutočne odpútal od ,,vonkajšieho sveta,, no túto jednu povinnosť budem musieť dodržať, už len kvôli rodine, aby sa im dobre spalo.

0Shares
0