Bookujeme to najlepšie ubytovanie

Samozrejme, stačí kúpiť stan, poriadny spacák a človek je vybavený. Najmä v lete nie je nič lepšie ako stanovanie pri pláži. Ale prečo spať na divoko keď sa dá spať na mäkkej posteli za pár korún (alebo zadarmo).

Hotel S. Antonio, Padova

Apartment Garden Benátky

Obe ubytovania som rezervovala na poslednú chvíľu a boli to najlacnejšie, čo pre moje potreby bolo v ponuke. V Benátkach som potrebovala niečo blízko železničnej stanice, v Padove som mala blízko všade.

1. Na akú dovolenku vlastne idem?

Poznávací výlet alebo leňošenie na pláži/ v horách?

Pri poznávacích zájazdoch kde ostávam v jednom meste pár dní a väčšinou sama, preferujem hostely. I tak som od rána do večera von a jediné, čo potrebujem, je sprcha a posteľ.

Keď sme však šli tri kolegyne na Kanárske ostrovy na týždeň, bývali sme v apartmáne pri pláži. Mali sme super kuchyňu a mohli sme po večeroch spokojne sedieť na terase.

2. Potrebujem súkromie?

Alebo inak – koľko chcem platiť za ubytovanie? Vo všetkých veľkých mestách stojí hostel priemerne 20€. Pokiaľ chceš celú izbu pre seba, ceny sú dvojnásobné.

Treba tiež myslieť na to, či ide človek sám a do akého mesta.

Hostel v Amsterdame je menej šťastná voľba, pretože sa môže stať, že vám bude na izbe niekto celú noc baliť jointy.

Väčšinou vyberám hostel, keďže cestujem sama a spoločnosť ďalších cestovateľov mi neprekáža – človek aspoň stretne zaujímavých ľudí z celého sveta a má sa s kým porozprávať.

Ceny sa v hosteloch líšia aj od počtu postelí alebo typu izby – v ponuke sú aj mužské či ženské. Kúpeľne sú spoločné ale často sú postavené v izbe, takže si ju delíš iba so spolubývajúcimi.

3. Oplatí sa mi dochádzať do centra?

Za centrum sa platí viac, ale nie vždy je to pravidlo. V Barcelone sa dá nájsť hostel aj za 12€ na noc, ale nachádza sa pol hodinu vlakom od centra. Keď vezmeš do úvahy cenu za lístky + čas na dojazd, zaplatiť radšej 18€ za hostel v centre je výhodnejšie.

Ja si radšej hľadám ubytovanie v blízkosti centra, najmä ak viem, že ostávam iba jeden deň. Môžem sa potom túlať mestom do noci a mám to blízko aj k staniciam ak potrebujem na druhý deň ráno odísť.

4. Je možné, že ešte zmením plány?

Množstvo ponúk má možnosť platby až na mieste, takže pri rezervácií nič neplatíš. S tým sa väčšinou spája i možnosť zrušenia rezervácie zadarmo, do istého dňa (priemerne týždeň pred plánovaným príchodom). Tieto funkcie stoja o pár eur viac, ale sú vždy lepšie pokiaľ je možnosť, že zmeníš plány.

Vstupne si vždy rezervujem hostely po kúpe leteniek, ale ponuky i naďalej sledujem. Stáva sa, že niekto zruší rezerváciu na poslednú chvíľu a cena je potom výrazne nižšia. Takto som napríklad zmenila rezerváciu v Paríži, kde ma druhá ponuka stála o 30€ menej.

Ak sleduješ Airbnb alebo Couchsurfing a nechceš byť do poslednej chvíle v strese, či budeš mať kde spať, je lepšie rezervovať si niečo s takouto možnosťou.

5. Potrebujem extra výhody?

Najväčšou extra výhodou sú pre mňa raňajky. Niektoré hostely majú túto ponuku v cene a tá sa často nelíši od tých, ktoré raňajky neponúkajú. V Lisabone je veľa hostelov v cenách okolo 15€, tak som vybrala ten, ktorý má bufetové raňajky. Aj tých pár eur, ktoré by si minul na kávu a bagetku ti vie znížiť náklady. O to viac ak ostávaš niekoľko nocí.

V Amsterdame sme síce raňajky v cene nemali, ale aj tak sme si mohli ráno zamaškrtiť (káva, celozrný chlebík, arašidové maslo – nie iba suchý rohlík a caro 😀 )

K výhodám, ak ide o hostel, patrí aj uterák, fén či dokonca postelné prádlo. To posledné je, chválabohu, skoro všade, avšak uteráky nie.

Oplatí sa tiež skontrolovať, ako dlho je otvorená recepcia. Ak máš príchod neskoro v noci alebo odchod skoro ráno, je lepšie ak má ubytovňa recepciu činnú non-stop. Nemusíš potom behať temnými ulicami Brusselu, ktoré nikde nemajú žiadne označenie, v strese, že ťa o 10 minút už neubytujú, alebo za to budú pýtať príplatky.

Wifi je dnes už samozrejmosťou skoro všade.

Zatvárať okná je vždy dobrý nápad. O to viac ak cestuješ s niekým, kto sa bojí mačiek. Môže sa stať, že ráno už nájdeš iba tú mačku.

Kocúrik bol maskotom hostelu a mal talent vybrať si zo 7 ľudí práve toho, kto bol z neho najmenej nadšený. Postaral sa však kolegyni o zážitok na celý život, ak to berieme z tej pozitívnej stránky 😀

Kde bookovať?

Vrelo odporúčam stránku booking.com, ktorá je aj v slovenčine a oplatí sa vytvoriť si tam vlastný účet. Po piatich rezerváciách (musíš sa ale aj ubytovať), sa stávaš verným zákazníkom, čo ti otvára rôzne výhody.

Booking.com
Booking.com

Vyhľadáva množstvo hostelov a ponúka prehľad všetkého, čo som spomenula vyššie – zrušenie rezervácie zadarmo, platba na mieste, vyhľadávanie na mape..

Veľa miest má vytvorený aj sprievodník, ktorý získaš pri rezervácií. Sú v ňom zahrnuté všetky najpopulárnejšie miesta, ale aj aktivity, štvrte a tipy od miestnych.

Osobne som airbnb.com ešte neskúšala, ale pokiaľ cestujete viacerí, je to skvelá voľba. Ľudia prenajímajú izby či celé byty za prijateľné ceny.

Snažím sa tiež hľadať na couchsurfing.com. Môžeš si tam nájsť hostiteľa, ktorý ťa ubytuje zadarmo. Pointou celého projektu však je spoznávanie ľudí a zdieľanie skúseností, príbehov či zručností. Mal by si teda so svojim hostiteľom tráviť čas, a nie sa len prísť vyspať ako do hostelu. Je to skvelý spôsob ako si nájsť nových priateľov, najmä ak cestuješ sám, naučiť sa niečo nové a zažiť mesto očami miestneho.

0Shares
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *